Czy Kazimierz Wielki zasługuje na swój przydomek?
Debata za i przeciw ma na celu zebranie argumentów, które z jednej strony potwierdzą, że Kazimierz Wielki słusznie nosi miano "wielkiego" władcy i jego dokonania załsugują na najwyższe wyróżnienie. Z drugiej strony uczniowie spróbowali podważyć jego "wielkość" znajdując informacje mówiące o tym, iż nie była to postać kryształowa.
Efekty pracy klasy 2g i 2L2
Za:
-Wzniósł on wiele zamków i dużą ilość miast ogrodził murami obronnymi.
-Jak mówi przysłowie „Zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną” co oznacza że wiele budowli i miast było słabych.
-Jednak gdy umierał zostawiał silny kraj z mocnymi i solidnie wybudowanymi miastami i zamkami.
-Zaczęto zakładać nowe wsie tam gdzie wcześniej były lasy.
-Handel i rzemiosło bardzo ożywiło się. Towar przewożono z Polski do innych części Europy. Rozwój gospodarki bardzo sprzyjał rozwojowi nauki ,kultury.
-W Krakowie ,stolicy państwa, w roku 1364 Kazimierz Wielki założył pierwszy w Polsce uniwersytet(Collegium Maius). Kształcili się tam lekarze, duchowni i prawnicy, czyli ludzie najbardziej potrzebni państwu.
-Od kiedy na tronie zasiadł syn Władysława Łokietka wszystkich w kraju obowiązywało takie samo prawo, a sądzeniem zajmowali się prawnicy.
-Dzięki Kazimierzowi bardzo uporządkowały się sprawy związane ze skarbem państwa. Każdy kto zamieszkiwał tereny Polski płacił podatek. -Duże zyski Kazimierz Wielki czerpał z żup solnych, czyli kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Osobą niepowołanym wchodzącym na teren kopalni groziła kara śmierci.
Dzięki niemu Polska stałą się krajem bardziej rozwiniętym ,bogatszym ,lepiej zorganizowanym. Wniosek nasuwa się sam. Kazimierz zrobił bardzo dużo, wielkich rzeczy dla Polski. Dlatego też otrzymał swój przydomek „Wielki”
Przeciw:
Komentarze
Prześlij komentarz