Europejczycy odkrywają daleki świat
1. Przyczyny wypraw dalekomorskich.
2. Portugalskie odkrycia - Henryk Żeglarz, Bartłomiej Diaz, Vasco da Gama.
3. Hiszpańskie wyprawy - Krzysztof Kolumb, Amerigo Vespucci, Ferdynand Magellan.
4. Cywilizacje prekolumbijskie - Aztekowie, Majowie, Inkowie.
Filmiki:
1. Historia contra Krzysztof Kolumb - teded.
Zadanie
Przeczytajcie kartki z pamiętnika pięciu odkrywców, ciekawych postaci z różnych epok. Zgadnijcie, o kogo chodziło. Wyszukajcie więcej informacji na ich temat a trasę podróży oznaczcie na poniższej mapie.
Inspiracja esejem Olgi Tokarczuk
Oto moja mała propozycja zainspirowana jej noblowskim esejem "Czuły narrator" (cały esej).
Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1745300,1,dziwnosc-zycia-wedlug-tokarczuk.read
Jeden z fragmentów eseju dotyczył efektu motyla. Co to za zjawisko?
Teoria zakładająca, że drobne, niezauważalne zdarzenie może wywołać dramatyczne skutki w zupełnie innym miejscu. Stworzył ją Edward Lorenz, matematyk i metereolog i szybko nabrała szerszego znaczenia, nie zawsze te zdarzenia muszą mieć negatywny wydźwięk (ciekawy artykuł na ten temat).
Olga Tokarczuk pisze
Przyjrzyjmy się pewnemu momentowi w historii świata. Jest to dzień, kiedy od nabrzeża portu Palos w Hiszpanii, 3 sierpnia 1492 roku, odbija nieduża karawela o nazwie „Santa Maria”. Dowodzi nią Krzysztof Kolumb. Świeci słońce, po nabrzeżu kręcą się jeszcze marynarze, a robotnicy portowi ładują na statek ostatnie skrzynie z prowiantem. Jest gorąco, ale wiejący z zachodu lekki wietrzyk, ratuje żegnające rodziny przed zasłabnięciem. Mewy przechadzają się uroczyście po rampie, uważnie śledząc poczynania człowieka.
Ten moment, który teraz widzimy poprzez czas, doprowadził do śmierci 56 mln z blisko 60 mln rdzennych Amerykanów. Ich populacja stanowiła wtedy ok. 10 proc. całej ludności ziemi. Europejczycy nieświadomie przywieźli ze sobą śmiertelne prezenty – choroby i bakterie, na które rodowici mieszkańcy Ameryki nie byli odporni. Do tego doszło bezpardonowe niewolenie i zabijanie. Zagłada trwała lata i zmieniła kraj.
Komentarze
Prześlij komentarz